Jak „Tola” strzelił gola i… odszedł [KIELECCY STRANIERI #8]

Dziś w naszym cyklu wspomnimy Anatolija Dorosa. Mołdawianin do Korony trafił pod koniec lipca 2005 roku z Polonii Warszawa, do której był wypożyczony z Legii. Długo w Kielcach jednak miejsca nie zagrzał.

Napastnik swoją karierę zaczynał w ULIM Chisinau, później na półtora roku przeniósł się do FC Hincesti, z którego trafił do Nistru Otaci. Dla klubu z północnej Mołdawii strzelił 9 goli i wrócił uwagę warszawskiej Legii, spędził tam zaledwie pół roku rozgrywając 2 mecze i przeniósł się lokalnego rywala Polonii – tam także spędził sześć miesięcy, ale zagrał pięć spotkań więcej niż przy Łazienkowskiej.

fot. Facebook/Anatolii Doros

Na sezon 2005/06 został piłkarzem Korony Kielce. Na debiut w kieleckich barwach czekał do września. Popularny ”Tola” pierwszy raz na boisku zameldował się w meczu Pucharu Polski z Mazowszem Płock. Następne spotkanie zagrał po ponad miesiącu z tym samym rywalem i zdobył gola. W lidze pierwszy raz dla Korony zagrał pod koniec listopada z Groclinem Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski zmieniając Grzegorza Piechnę w 87. minucie. Szybko pokazał próbkę swoich umiejętności, bo w doliczonym czasie gry trafił do siatki.  Ostatni raz dla kieleckiego zespołu zagrał z.. Legią Warszawa w ¼ finału Pucharu Polski. W Koronie rozegrał 5 spotkań, dwukrotnie trafiając do siatki.

W Kielcach nie dostał prawdziwej szansy i już na początku 2006 roku wzmocnił azerski Mil-Mugan Imiasli Futbol Klubu. Był tam podstawowym zawodnikiem strzelając 8 goli w 22 meczach. Nowe rozgrywki zaczął jako piłkarz Standardu Baku, a na początku 2008 roku został piłkarzem rosyjskiej Wołgi Uljanowsk. Spędził tam jednak pół roku i wrócił do Azerbejdżanu przywdziewając barwy FK Karvan Yevlax, by po roku przenieść się do stolicy i podpisując kontrakt z Olimpikiem Baku.

W połowie lipca 2010 roku wybrał grę dla ukraińskiego Czornomorca Odessa, jednak po kilku miesiącach piłkarz i klub za obopólną zgodą anulowali kontrakt.

fot. WajdaFoto

Z Odessy przeniósł się do Kazachstanu grając dla Irtysza Pawłodar i FK Astany. W 2012 roku postanowił kolejny raz zagrać w Azerbejdżanie i został piłkarzem Simurq Zaqatala. Po sześciu miesiącach wrócił do ojczyzny. W Mołdawii grał dla Rapidu Ghidighici oraz Verisu Draganesti, a karierę zakończył w FC Petrocub Hincesti.

Od 2007 do 2013 roku Doros zagrał 28 spotkań dla reprezentacji Mołdawii strzelając w niej 3 gole.

fot. PAP

„Tola” Doros to jedyny Mołdawianin w historii Korony. I być może tak już pozostanie. Choć z drugiej strony, tego wcale nie można być pewnym…

Kamil Dulęba

Marcin

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *