Grał w Koronie, trafił do reality show [KIELECCY STRANIERI #7]

W kolejnym odcinku o kieleckich obcokrajowcach cofamy się o ponad dekadę i przypomnimy, nieco zapomnianego, Swetosława Barkaniczkowa. Bułgar do Korony trafił 28 lipca 2004 roku z Lokomotiwu Płowdiw. Był on w tamtym okienku ostatnim, jedenastym transferem do zespołu trenera Dariusza Wdowczyka.

Pomocnik przygodę z piłką zaczynał w OFC Spartak Plewen. W klubie z północy Bułgarii spędził cztery lata, by w 1995 roku przenieść się do zespołu z tego samego miasta – Storgozy. Grał tam jednak zaledwie dwanaście miesięcy. Z Plewna przeprowadził się do Warny gdzie reprezentował barwy tamtejszego Czarnomorca. Kolejnym klubem pomocnika był Nafteks Burgas, jednak tam nie zagrzał długo miejsca, bo już po pół roku podpisał kontrakt z FK Szumen. W 1998 roku został zawodnikiem Widima-Rakowski Sewliewo grając tam rok i strzelając dla klubu ze środkowej części kraju 11 goli. W połowie 1999 roku jego nowym klubem został Swetkawica Tyrgowiszte gdzie również spędził dwanaście miesięcy.

Na początku XXI wieku popularny ”Barka” przeniósł się do Lewskiego Sofia i został z klubem ze stolicy kraju Mistrzem Bułgarii. W barwach Lewskiego rozegrał dwa mecze w ówczesnym Pucharze UEFA oraz trzy spotkania w eliminacjach Ligi Mistrzów. Z Sofii powrócił do swojego macierzystego klubu, by w 2002 roku zostać piłkarzem Łokomotiwu Płowdiw, z którym kolejny raz w swojej karierze został mistrzem kraju.

Po dwóch latach wyjechał z kraju przenosząc się do Polski i podpisał kontrakt z Koroną Kielce.
Debiut w kieleckim klubie zaliczył 21 sierpnia w spotkaniu z Podbeskidziem Bielsko-Biała zmieniając Grzegorza Piechnę. W Koronie zagrał 19 meczów, nie zdobył żadnego gola. W swoim ostatnim ligowym występie z ŁKS-em nie wykorzystał rzutu karnego.

fot. Michał Tuliński

Barkaniczkow w Kielcach podpisał dwuletnią umowę, ale jej nie wypełnił, bo w połowie 2005 roku wybrał grę dla wspomnianego wyżej Łódzkiego Klubu Sportowego. W klubie przy Alei Unii wytrzymał zaledwie pół roku i przeniósł się do Radomiaka Radom.

Kolejne rozgrywki zaczął jako piłkarz Mazovii Rawa Mazowiecka, a od 2008 roku reprezentował GLKS Nadarzyn. Tego samego roku wyjechał z Polski i wrócił do ojczyzny gdzie na sześć miesięcy przywdział barwy PFC Belite Orli Plewen.  Od 2009 roku grał kolejno w: FC Botev Krivodol, FC Gigant Belen, Storgozia Plewen, Juventus Malchika, Levski 2007 i OFC Akademik Svishtov.

fot. RKS Mazovia Rawa Mazowiecka

Ostatnio był piłkarzem FC Partizan Cherven Bryag.

Bułgar jest obecnie zatrudniony jako instruktor siłowni w rodzinnym Plewen. W latach 2009 i 2014, był uczestnikiem czwartej i piątej edycji reality show „Survivor” w bułgarskiej telewizji.

fot. Survivor

 

Swetosław Barkaniczkow był pierwszym z dwóch Bułgarów w historii Korony.

Kamil Dulęba

Marcin

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *